STAVENÍČKO | Stavba nízkoenergetického domu svépomocí

Vzduchotechnika

Výběr rekuperace
 
 

Výběr rekuperace Novinka


Zvětšit obrázek

Duben 2010 Vzduchotechnika


Výběr rekuperace: Proč rekuperaci? Je tím zajištěno větrání a přívod čerstvého vzduchu, zvláště pak v těsných a neprodyšně zateplených novostavbách a zároveň je využíváno odpadní teplo, které by jinak uteklo ven. Zjednodušeně řečeno - vlastně se tím šetří. Popisovat princip rekuperace nebudu, kdo chce, na internetu .... [celý článek - viz níže]


Popis Článek Diskuse Diskuse Související odkazy Odkazy Obrázky Další obrázky Související filmy Související články

 

Výběr rekuperace
Výběr rekuperace - Proč rekuperaci? Je tím zajištěno větrání a přívod čerstvého vzduchu, zvláště pak v těsných a neprodyšně zateplených novostavbách a zároveň je využíváno odpadní teplo, které by jinak uteklo ven. Zjednodušeně řečeno - vlastně se tím šetří. Popisovat princip rekuperace nebudu, kdo chce, na internetu si o tom může přečíst kvanta článků a informací.

Pro rekuperaci jsme se rozhodli již v prvních fázích při projektování domu. Původně jsem chtěl i zemní registr, ale později jsem jej zavrhl z důvodu pochybné návratnosti investice a problematickému čištění/dezinfekce/kondenzace..

Jednoho dne jsem zaslal na netu (prostědnictvím ePoptavka nebo něčím podobným) poptávku na vytvoření cenové nabídky pro montáž rozvodů a rekuperační jednotky. Ozvalo se mi několik firem, z nichž jsem vybral asi tři, se kterými jsem dále jednal. Z těchto jednání a konzultací se mi vyselektovala jedna firma, která mě nejvíce zaujala. To bylo někdy na podzim 2009.

Koncem března 2010 začala být tato věc opět aktuální, neboť již máme hotovou hrubou stavbu vč. příček a je třeba vést rozvody. Proběhly dvě schůzky a dohodli jsme se na realizaci. Pro upřesnění - bude se jednat o přívod čerstvého vzduchu ze západní strany RD, čerstvý vzduch se na přívodu ohřeje teplem z odpadního vzduchu a bude rozváděn do jednotlivých místností - pokoje, ložnice, obývací pokoj. Odpadní vzduch z koupelen, WC a kuchyně bude nasáván, v rekuperační jednotce ohřeje čerstvý vzduch a bude vyfukován ven na severní straně. Typové označení rekuperační jednostky si nepamatuji, doplním později. Rekuperace bude doplněna o přihřívání vzduchu (např. v zimním období by se venkovní vzduch o teplotě -10°C ohřál odpadním vzduchem o teplotě +20°C na maximální teplotu +5°C a takto "teplý/studený" vzduch by byl přiváděn do místností, proto bude přihříván na dejme tomu 18°C). Větrání bude doplněno i o chlazení, které využijeme zvláště v letním období. Původně jsme o přihřívání neuvažovali, o chlazení už vůbec ne. Ale cenový rozdíl jednotek je zanedbatelný.

V pátek dojela firma na stavbu, prohlédli si stav a možnosti realizace a v pondělí dorazí vrtat prostupové otvory. V dalších dnech pak začnou montovat rozvody vzduchotechniky. Montáž jednotky proběhne až před dokončením stavby, přeci jenom ještě nemáme okna a nebudu dráždit zloděje.

Ještě jsem nezmínil rozvody pro teplovzdušné vytápění krbem. Tyto rozvody nám bude dělat stejná firma, jako rekuperaci. Původně jsem se tomu chtěl věnovat sám, ale při konzultacích na rekuperaci bylo zmíněno několik skutečností, které bych svým laickým přístupem nemusel zvládnout dokonale a mrzelo by mě to v budoucnu. Zkráceně - teplý vzduch bude nasáván nad krbovou vložkou a stoupat v potrubí vedeném kolem komína nahoru do podkroví. V této části bude umístěn krbový ventilátor s regulací, který sepne při dosažení určité teploty (po zatopení v krbu) a začne rozvádět vzduch do jednotlivých místností. Zde bude také umístěna obtoková komora s filtrem, která umožní přisávat chladnější vzduch z podkroví (v případě přetopení).

Tolik stručně, dokumentaci, foto a detaily doplním v jednotlivých článcích při realizaci.

Duben 2010

Informace o průběhu výstavby nízkoenergetického domu svépomocí v měsíci duben 2010.

Vzduchotechnika

Plánování nuceného větrání s rekuperací teplovzdušné přitápění krbem.
 

Související odkazy Související odkazy - u tohoto článku nejsou žádné související odkazy
 

Obrázky Související obrázky - u tohoto článku nejsou žádné další související obrázky
 

Související články Související články - u tohoto článku nejsou žádné další související články
 

Diskuse Diskuse - otázky a odpovědi - Výběr rekuperace - není vložen žádný příspěvek

Vložit nový příspěvek Výběr rekuperace
Položky označené * jsou povinné a je nutno je vyplnit.
Předmět zprávy *:
Jméno a příjmení *: Email:
Zpráva *:
Vepiště kód *: malými písmeny "stavba" - ochrana proti spamu

 

Nápověda Nápověda: Pozn: Uvedené specifikace se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají pouze informativní charakter.
 
 

 
Kategorie
  >>MATERIÁL NA PRODEJ<<

Počátky
Projekt (9)

Hrubá stavba
Přípojky (4)
Základová deska (7)
Zdění (7)
Překlady a stropy (1)
Věnec (3)
Komín (4)
Střecha (14)
Zateplení (5)
Okna (8)
Příčky (2)

TZB
Vzduchotechnika (4)
Voda a odpady (12)
Elektřina (7)
Vytápění (15)

Vnitřky
Krb (4)
Kuchyně (7)
Ložnice (1)
Obývací pokoj (8)
Pracovna (1)
SDK (5)
Spodní koupelna (2)
WC (2)
Horní koupelna (5)
Horní pokoje (6)
Chodba a schodiště (2)
Garáž a sklad (1)

Venku
Dlažba (1)
Pergola (1)
Zahrada (11)
Bazén (1)

 
 

Produkce
  Prosinec 2011
Listopad 2011
Říjen 2011
Září 2011
Srpen 2011
Červenec 2011
Květen 2011
Duben 2011
Březen 2011
Únor 2011
Leden 2011
Prosinec 2010
Listopad 2010
Říjen 2010
Září 2010
Srpen 2010
Červenec 2010
Červen 2010
Květen 2010
Duben 2010
Březen 2010
Únor 2010
Leden 2010
Prosinec 2009
Listopad 2009
Říjen 2009
Září 2009
Srpen 2009
Červenec 2009
Červen 2009
Květen 2009
Duben 2009
Březen 2009
Únor 2009
Říjen 2008
Září 2008
 
 

Vyhledávání
 
 
 
 

Novinky
  Přehled nejnovějších článků za poslední období.

 
 

Reklama
 
 
 

All rights reserved © 2022
STAVENÍČKO informace o stavbě nízkoenergetického domu svépomocí!
Sitemap.xml